Co je v životě zdarma a co „zdarma“?

Sem tam narazíme na věci, které jsou opravdu zdarma – vzduch (vždy), láska (obvykle), voda (někdy). Existuje ale i mnoho věcí, které jsou „zdarma“. Tedy jen zdánlivě zdarma, ve skutečnosti je platí všichni, ale prospěch z nich má jen určitá skupina občanů. Je-li to skupina opravdu potřebná (senioři, zdravotně postižení, děti, …), může být taková forma pomoci oprávněná.
V Chebu se nám ale letos objevilo hned několik věcí „zdarma“ – MHD „zdarma“ či autobusová linka na Dřenici „zdarma“. Nechápu, proč bychom měli z daní všech občanů přispívat na cestu autobusem dospělým lidem, kteří si (mnohdy i velmi slušně) vydělávají. Proto navrhujeme zastupitelstvu ukončení proplácení čtvrtletních kupónů pro dospělé, ale i nadále je budeme proplácet dětem a studentům. Celoroční jízdné budou mít proplacené i senioři od 65 let. Raději než jízdné zdarma chceme Chebanům co nejdříve nabídnout nové schéma MHD s linkami, které budou konečně reagovat na rozrůstání města. V roce 2020 pak vybereme nového provozovatele, podmínkou určitě bude kvalitní flotila autobusů.
Stejně tak nevím, proč by měli chataři na Dřenici jezdit autobusem zadarmo a ti, co jezdí třeba do Podhoří či Tůní, ne. I na této sezónní lince tedy pravděpodobně zavedeme ceny běžné v MHD. Argument, že tím podporujeme plovárnu na Dřenici, sice má svou váhu, ale to lze eventuálně řešit třeba slevou na vstupné na plovárnu pro ty, kteří přijeli autobusem a neblokují chybějící parkovací místa.
Hodláme zachovat i současnou výši poplatku za odpad, tedy 700 Kč. Předvolební usnesení KSČM, ČSSD, ODS, ANO a Svobodných, které mělo znamenat snížení na 500 Kč, je ryzím populismem, když celkové náklady na likvidaci odpadu již dnes dosahují přes 1200 korun na jednoho Chebana. Sedmisetkorunová částka už navíc platí mnoho let a díky inflaci a rostoucím platům dnes už zdaleka není takovou zátěží, jako před lety. Co nejdříve ale připravíme změnu systému, abychom zvýšili poplatek těm, kteří produkují hodně směsného odpadu a naopak ho snížili těm, kteří poctivě třídí.
Chápu, že některé šetřílky svými kroky naštveme, ale raději nabídnu obyvatelům kvalitní službu za solidní cenu než pochybnou kvalitu zdarma. Vlastně jen „zdarma“.