Povede do Hájů lávka?

Od lednového uzavření lávky do Hájů sliboval starosta Hrkal (ANO) rychlé řešení problému. Opravená lávka měla být otevřena do konce dubna, současně se mělo pracovat na projektu lávky nové tak, aby mohla být v roce 2019 osazena.

Na konci dubna vzkázal starosta Chebanům:“Bohužel nejde to tak, jak jsme si představovali, vyskytly se další problémy a poškození postupuje daleko rychleji.“ Na naše dotazy na zastupitelstvu nám bylo odpovězeno, že provizorně opravená lávka bude k dispozici snad na podzim. Na červnovém jednání výboru pro strategický rozvoj mě zaujalo, že se v rozpočtovém výhledu objevila na roky 2021-22 stavba tzv. „Červeného mostu“, který by měl spojovat Dyleňskou s Háji a Podhradem. Dotazoval jsem se tedy, jak chce vedené města do stejného místa lokalizovat novou lávku a následně i most. Koaliční zastupitelé mě překvapili tvrzením, že se nyní počítá s tím, že místo současné lávky vznikne jen jakási „pochozí konstrukce“, v níž povede především kanalizace a kterou budou moci využívat pouze chodci, tedy ne třebacyklisté. Podotýkám, že přes uzavřenou lávku vede důležitá mezinárodní cyklotrasa do Waldsassenu, která se snad v příštím roce dočká roky odkládaného úseku Háje – U Kočího.

Definitivním řešením napojení Háje – Dyleňská by pak měl být podle současné koalice až onen Červený most, tedy stavba, která vznikne nejdříve za 4 roky a na niž město nemá (a těžko bude mít) peníze. Navíc je otázkou, nakolik je tento most pro dopravu v Chebu potřebný, protože jeho význam zatím nikdo v aktuálních dopravních modelech neprověřil. Osobně si myslím, že stavba tohoto mostu v hodnotě stovek milionů je zbytná a více než městu by prospěla firmám, které koupily pozemky v areálu bývalého HDB a Prefy, tedy např. firmě Accolade. I samotné technické řešení napojení mostu na Blanickou ulici i Dyleňskou bude značně komplikované (rozumějte drahé). Je dobře, že vedení města připravuje projekty do budoucna, ale předpokládal bych, že se pár měsíců před volbami aspoň zeptá opozičních stran na jejich názor, aby se po volbách celá akce znovu nerušila a řešení neodsouvalo. Stejně tak bych byl rád, kdyby o takto závažném záměru byli včas informováni obyvatelé města, především pak Hájů a Hradčan

Zdroj úvodní fotografie: https://pixabay.com